Duygusal Pazarlama Devri

11/10/2013 0 Yorum

Duygusal pazarlama, günümüzün sihirli değneği. Hem müşteri sadakati sağlamada hem de yeni müşteriler kazanma çalışmalarında en etkili yöntem. Çünkü satın alma kararını aklımızla değil, duygularımızla aldığımız gerçeği, pazarlama iletişiminde tüm dengeleri değiştirdi.


Duygusal pazarlama konusunu değerli pazarlama iletişimi uzmanı Sevda Yüzbaşıoğlu, Dünya Gazetesi’ndeki köşesinde çok güzel tarif etmiş. “Bugün duyguları es geçerek yapılan hiçbir pazarlama iletişimi aktivitesi kalıcı olamıyor. Duygusuzca üretilen mesajlar, müşterinizin beynine giden yolda kayboluyor, yer edinemiyor ve günün sonunda da mesaj çöplüğünde yerini alıyor… Bugün tüketicinin duygularına hitap etmeden ona karar aldırmak mümkün değil çünkü duygulara hitap etmeyen bir marka dili tüketicinin aşina olmadığı bir dil. Sadece mantıkla gideceğiniz tüketici sizi anlamıyor, markanızı aklında tutamıyor, dolayısıyla da sizin markanızı tercih etmiyor.
 


 

Görünen o ki, tüketici ile duygusal bağ kurmak, güçlü duyguların bam teline basmak bugün her zamankinden daha önemli. Teknolojik gelişmelerle adeta bir devrim yaşayan, değişen ve dönüşen dünyada sosyolojik okumaları da yaparak tüketiciye ulaşmak mümkün… ‘Duyguların gücü adına’ diyerek işe başlayan profesyoneller hem çağı hem müşterisini yakalıyor…
 

Etkin bir duygusal pazarlama için gerekli kuralları ise şöyle sıralamış Yüzbaşıoğlu;
 

  • Hedef müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını bilmek
  • Sunulan duygusal faydaların aşırıya kaçmasını engellemek
  • İnsanların kendileriyle ilişkilendirebileceği doğru ve gerçek mesajlar vermek
  • Klişelerden kaçınmak
  • Zamana, eğilimlere ve markaya göre pazarlamayı ilişkilendirmek
     

Çok değerli bilgilerin yer aldığı bu yazının tamamını okumak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.
 

*Kaynak: Sevda Yüzbaşıoğlu, Dünya Gazetesi, 23.08.2013

Bu yazıya bir yorum yapmak ister misiniz?