En İyi Kurumsal Hediye Seçiminde 10 Altın Kural

24/10/2013 0 Yorum Hediye Seçimi Yaparken,

Kurumsal hediye, müşterilerinizle ilişkilerinizi güçlendiren ve sizi farklılaştıran keyifli bir sadakat çalışmasıdır. Ancak kurumsal hediye vermenin de kendi içinde kuralları, deyim yerindeyse bir usulü vardır. İşte hediye seçiminde veya hediye verirken yöneticileri düşündüren sorular ve süreci kolaylaştıracak 10 altın kural. Yanıtlayın, kurumsal hediyeniz ile fark yaratın…
 

Kurumsal hediye vermeden önce yanıtları bilinmesi gereken sorular:
 

1.Şirket, hediye kabul ediyor mu?
 

Kurumsal hediye verirken hediye verdiğiniz şirketin hediye kabul edip etmediğinden emin olmak ilk adımınız olmalıdır. Hediye verirken en son isteyeceğiniz şey kontağınızı zor durumda bırakmak olur.
 

2.Hediye, yanlış anlamaya neden olabilecek bir meblağda mı?
 

Kurumsal hediye hiçbir zaman şirketle ilerde yapılacak işler için avans gibi algılanacak kadar büyük meblağlarda olmamalıdır. Karşınızdakinin ‘bunu kabul edemem' diyeceği değerdeki hediyelerden kaçınmak gerekir.
 

3.Hediye, yanlış anlamaya neden olabilecek anlamlar taşıyor olabilir mi?
 

Hediye seçimi yaparken, hediyenin hangi anlamlara gelebileceğini düşünmek ve bununla ilgili bir araştırma yapmak gerekir. Hediyeyi alan kişinin yanlış anlamasına neden olabilecek bir özellik içermemesine önemle dikkat edilmelidir.
 

4.Hediyeniz kişisel mi yoksa kişiye özel mi?
 

Özellikle kurumsallaşmış şirketlerdeki yöneticilere veya çalışanlara kişisel hediyeler almamak yerinde olacaktır. Ancak, karşınızdakini tanıdığınızı ve önemsediğinizi belli edecek, onun kullanacağını bildiğiniz hediyeleri seçmek sizi müşterinize ve iş ortağınıza yakınlaştıracaktır. Hediye seçimi yaparken, “iş ilişkisi çerçevesi” hep hatırlanmalıdır.
 

5.Hediye göndereceğiniz şirketin hediye politikalarını biliyor musunuz?
 

Birçok kurumsal şirketin hediye almak veya hediye vermek ile ilgili politikaları ve kuralları vardır. Bunların bilinmesi daha sonra geri gönderme gibi durumların olmasını önlemek açısından önemlidir.
 

6.Seçtiğiniz hediyenin kalitesi kurumunuzu temsil ediyor mu?
 

Hediyeyi seçerken, az ve öz ancak kalitenin ön plana çıktığı şeyler seçilmelidir. Seçtiğiniz hediye sizi ve şirketinizi temsil edecektir. Bütçenize uygun ve kaliteli hediye seçimi; sizi her anlamda en doğru şekilde anlatacaktır.
 

7.Hediye seçimini yaparken kültürel farklılıklara dikkat ettiniz mi?
 

Küresel bir ekonomide iş yapan şirketlerin ayrıca dikkat etmesi gereken kültürel farklılıkların hediyelere yansıtılmasıdır. Bir kültür için uğurlu sayılan bir obje bir diğer kültürde bambaşka çağrışımlara sahip olabilir.
 

8.Hediye paketi ve hediye notunuz hazır mı?
 

Hediyenin seçimi kadar paketlenmesi, gönderimi ve hediyeyle beraber gönderdiğiniz notun da etkisi büyüktür. Özenle seçilmiş bir hediye paketi ve içine kendi el yazınızla yazılan bir not, gönderdiğiniz kişiye değer verdiğinizi ve hediyeye emek harcadığınızı açıkça ortaya koyar.
 

9.Hediyeyi nasıl vereceksiniz?
 

Hediyeyi kurye ile gönderebilirsiniz tabi. Ama en iyisi ve en etkilisi, elden teslim etmektir. Herkes hediye almayı sever. Bu vesile, müşterinizle keyifli bir sohbet ve daha da iyi ilişkiler geliştirmenizi sağlar.
 

10.Hediye için doğru zaman mı?
 

Hediyenin zamanlaması da hediyenin ne olduğu kadar önemlidir. Örneğin yeni yıl hediyenizin zamanında teslim edilmesi coşkuyu da artırır. Öte yandan, yeni iş yapmayı planladığınız bir müşteriye pahalı bir hediye vermek veya işinizin hızlı yapılması için görevli kişiye hediye vermek kolaylıkla yanlış anlaşılabilir, rüşvet olarak görülebilir.
 

Kurumsal hediyelere yepyeni bir vizyon ile bakan Kurumsal Hediye Ajansı’ndan hediye önerileri almak için hemen arayın: 0212 275 26 50

Bu yazıya bir yorum yapmak ister misiniz?