Kurumsal Hediye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

21/08/2017 0 Yorum Hediye Seçimi Yaparken,

Kurumsal hediye seçimi önemlidir. Çünkü kurumsal hediye, şirketinizin karakteri ile ilgili pekçok ipucu içerir. Çalışanlarınıza ve müşterilerinize verdiğiniz hediyeler, kurumsal imajınızın aynasıdır. Kurumsal hediyenizin kalitesi, şirketinizin algısında önemli rol oynar. Bu nedenledir ki, sıradan bir kurumsal hediye vermektense, hiç hediye vermemek çoğu zaman çok daha doğru bir yaklaşımdır.
 

Kurumsal Hediye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Peki, kurumsal hediye seçerken nelere dikkat edilmeli? İşinizi kolaylaştırmak ve başarılı bir kurumsal hediye seçimi yapmanıza yardımcı olabilmek için hediye seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini maddeler halinde yazdık.
 

Kurumsal Hediye Promosyon Değildir

Sıkça yapılan hatalardan biridir, kurumsal hediye seçerken promosyon ürünlerine yönelmek. Oysa kurumsal hediye, promosyon değildir. Promosyon ürünü ile kurumsal hediyenin kullanım amaçları tamamen farklıdır. Promosyon ürünü bir reklam aracı iken, kurumsal hediye bir kurumsal itibarı kuvvetlendirme aracıdır ve prestije yöneliktir. Bu sebeple, promosyon bütçesi ile kurumsal hediye alınmaz. Kurumsal hediye bütçenizi belirlerken, piyasa ortalamasını dikkate alın. Ne çok abartılı yüksek bütçelere çıkın ne de çok düşük bütçelerde kalın.
 

Kurumsal Hediyeyi Kimlere Vereceksiniz? Gruplandırın…

Hediye vereceğiniz kişilerin, çalıştıkları şirketteki pozisyonlarını dikkate alarak bir sınıflama yapmak ve hediye bütçenizi belirlediğiniz sınıflara göre paylaştırmak, hediyenizin etkisini artıracaktır. Örneğin “Genel Müdür” pozisyonu için farklı, “Satın Alma Ekibi” için farklı, bayiler için farklı bir kurumsal hediye seçmek gibi. Hediyeyi vereceğiniz grubu ne kadar iyi tanır ve tanımlarsanız, o kadar etkili bir hediye seçimi yapmış olursunuz.
 

Klişe Hediyeler Vermekten Kaçının. Paranızı Boşa Harcamayın.

Öncelikle, her firmanın zaten sürekli vermekte olduğu klişe hediyeler vermemeye dikkat edin. Çünkü klişe hediyeler, firmanızın fark edilmesini zorlaştırır ve yaratmak istediğiniz pozitif algının oluşamamasına sebep olur. Olabildiğince orijinal tasarımlara, farklı ve piyasada pek benzeri olmayan hediye alternatiflerine bakın.
 

Kurumsal Hediyeniz Konseptinize, Günün Anlam ve Önemine Uygun Olsun…

Kurumsal hediye, konusu/konsepti olan bir aktivitede verilecek bir hediye ise, hediyenin konsepte uygun tasarlanmış olması etkisini ve akılda kalıcılığını katbekat artırır. Günün anlam ve önemiyle ilişkili bir kurumsal hediye, aktiviteye verdiğiniz değeri ve özeni de şık bir şekilde ifade eder.
 

Yabancı Müşterileriniz İçin Hediye Seçerken Dikkat…

Kurumsal hediye, eğer yabancı müşterilere/konuklara verilecekse, bu detay dikkate alınarak hediye seçimi yapılmalı. Ülkemize özgü otantik bir hediye seçimi doğru bir yaklaşım olmakla beraber, dini motifler içeren veya estetik olarak zayıf yahut çok kullanışsız bir hediye, hediyenin hedef kitle üzerindeki etkisini önemli oranda azaltacaktır. Yabancı müşteriye hediye seçimi yaparken, Avrupa ülkelerinden mi yoksa Ortadoğu ülkelerinden mi oldukları da önemli bir belirleyicidir. Yabancı müşteriniz için hediye seçerken, onların dini inançlarına, kültürel ve geleneksel yapılarına aykırı düşmeyecek ürünler olmasına dikkat edin. Gözden kaçan küçük bir detay ciddi krizlere sebebiyet verebilir.
 

Kurumsal Hediyenizi Kurumunuzla İlişkilendirin, Anlamlandırın…

Kurumsal hediyenin, amacınıza uygun etkiler yaratacak bir hediye olmasına dikkat edin. Mümkün olduğunca iyi bir ilişkilendirme kurmaya çabalayın. Amacınıza en iyi hizmet eden kurumsal hediye, en başarılı ve ayırdığınız bütçenin hakkını fazlasıyla veren hediyedir.
 

Kurumsal Hediyede Logo Kullanımına Ekstra Dikkat…

Müşterilerinize verdiğiniz kurumsal hediyede de logonuzu kullanabilirsiniz ancak logo asla öne çıkmamalı. Logonun çok göründüğü bir hediye “kurumsal hediye” özelliğini kaybedip “promosyon ürünü”ne dönüşür, harcadığınız paraya yazık olur. Kullanacağınız hediyenin özelliğine bağlı olarak logo ürünün az görünen bir yerine uygulanabilir. Veya logo uygulaması kutu/ambalaj/kutlama kartı vb. detaylarda baskın olarak kullanılabilir.
 

Kişiselleştirilmiş Bir Kurumsal Hediye Özel ve Değerli Hissettirir…

Kurumsal hediyeniz ne kadar kişiselleştirilmiş ise etkisi de o denli yüksek olur. İmkanlar çerçevesinde; ürünün kendisine, kutusuna, ambalajına, yanına iliştirilen kutlama kartına vb. hediyeyi vereceğiniz kişinin isminin eklenmesi, kişiye daha değerli hissettirir.
 

Kurumsal Hediyenizin Bir Kenara Atılıp Hızla Unutulmasını İstemiyorsanız…

Kurumsal hediyenizin; kişilerin ofislerinde veya evlerinde kullanabilecekleri hediyeler yahut gündelik hayat içerisinde kullanabilecekleri aksesuarlar (takı, aksesuar, fular, kravat, vb.) olması hem değerini artırır hem de görünürlüğünü. Hediyenin fonksiyonel olması ve bir ihtiyacı karşılaması, kullanım olasılığını artırır. Veya özgün ve estetik bir eser olması, kişilerin sergilemekten keyif alacakları bir sanatsal tasarım olması hediyenin değerine değer katar. Kurumsal hediyeniz ne kadar özel ve benzersiz olursa, etkisi de o denli yüksek olur.
 

Sunum Şekli, Hediyenin Kendisi Kadar Önemli…

Kurumsal hediyenin kendisi kadar önemli bir diğer detayın, hediyenin sunumu olduğunu unutmayın. Hediyenin sunulduğu kutu, hediye paketi, kurumsal mesajınızın yer aldığı kutlama kartı ile beraber kusursuz bir kurumsal hediye verebilirsiniz.
 

Yıllardır, çeşitli ölçeklerde firmalara kurumsal hediye konusunda hizmet verirken edindiğimiz tecrübelere dayanarak kaleme aldığımız bu metnin, kurumsal hediye seçimi yaparken işinize yarayacağını ümit ediyoruz. Hediye ihtiyaçlarınız için size de hizmet vermekten memnuniyet duyarız. Daha fazla bilgi için sitemizde yer alan ürünleri ve kuruma özel tasarım çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz. Veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız…

Bu yazıya bir yorum yapmak ister misiniz?