Kurumsal Hediye Seçimi Yaparken Bunlara Dikkat…

Yayınlayan silva 21/10/2019 0 Yorum Hediye Seçimi Yaparken,

Çalışanlarınıza ve müşterilerinize verdiğiniz hediyeler, kurumsal imajınızın aynasıdır. Peki, kurumsal hediye seçerken nelere dikkat edilmeli?
 

Yıllardır, çeşitli ölçeklerde firmalara kurumsal hediye konusunda hizmet verirken edindiğimiz tecrübelere dayanarak kaleme aldığımız bu metnin, hediye seçimi yaparken işinize yarayacağını ümit ediyoruz.
 

Kurumsal hediyeyi kimlere vereceksiniz? Gruplandırın…

Hediyeyi vereceğiniz grubu ne kadar iyi tanır ve tanımlarsanız, o kadar etkili bir hediye seçimi yapmış olursunuz. Yaş ortalaması, kadın-erkek dağılımı vb. bilgiler hediye seçimi yaparken işinizi kolaylaştırır.
 

Öte yandan, hediye vereceğiniz kişi sayısı arttıkça birim bütçe düşer. Birim bütçe düştükçe, alacağınız hediyenin kalitesi de düşer. Bu riskten kaçınmak için hediye verilecek kişileri seçerken bir sınır belirlemek iyi bir başlangıç olacaktır.
 

İkinci adım ise hedef kitleyi gruplandırmaktır. Hediye vereceğiniz kişilerin, çalıştıkları şirketteki pozisyonlarını dikkate alarak bir sınıflama yapmak ve bütçenizi bu gruplara göre paylaştırmak, hediyenizin etkisini artıracaktır. Örneğin “Genel Müdür” pozisyonu için farklı, “Satın Alma Ekibi” için farklı, pazarlama ekibi için farklı bir hediye seçmek gibi.
 

Kurumsal hediyenizi kurumunuzla ilişkilendirin, anlamlandırın…

Kurumsal hediyenin, amacınıza uygun etkiler yaratacak bir hediye olmasına dikkat edin. Mümkün olduğunca iyi bir ilişkilendirme kurmaya çabalayın. Amacınıza en iyi hizmet eden kurumsal hediye, en başarılı ve ayırdığınız bütçenin hakkını fazlasıyla veren hediyedir.
 

Klişe hediyeler vermekten kaçının. Paranızı boşa harcamayın.

İş dünyasında sürekli aynı hediyelerin alınıp-verilmesinden artık herkes sıkıldı. O yüzden piyasada bolca bulunan ve klişe hale gelen ürünlerden kaçının. Çünkü klişe hediyeler, firmanızın fark edilmesini zorlaştırır ve yaratmak istediğiniz pozitif algının oluşamamasına sebep olur. Olabildiğince orijinal tasarımlara, farklı ve piyasada pek benzeri olmayan hediye alternatiflerine bakın. Farklıysanız, fark edilirsiniz…
 

Kurumsal hediyeniz konseptinize uygun olsun…

Kurumsal hediye, konusu/konsepti olan bir aktivitede verilecek bir hediye ise, hediyenin konsepte uygun tasarlanmış olması etkisini ve akılda kalıcılığını katbekat artırır. Günün anlam ve önemiyle ilişkili bir kurumsal hediye, aktiviteye verdiğiniz değeri ve özeni de şık bir şekilde ifade eder.
 

Kurumsal hediyede logo kullanımına dikkat…

Kurumsal hediye sıkça promosyon ile karıştırılır. Oysa kurumsal hediye, promosyon değildir. Promosyon ürünü bir reklam aracı iken, kurumsal hediye kurum itibarını kuvvetlendirme aracıdır ve prestije yöneliktir. Promosyon yüksek görünürlük hedefler, kurumsal hediye pozitif bağlar kurmaya odaklıdır.

Müşterilerinize verdiğiniz kurumsal hediyede de logonuzu kullanabilirsiniz ancak logo asla öne çıkmamalı. Logonun çok göründüğü bir hediye “kurumsal hediye” özelliğini kaybedip “promosyon ürünü”ne dönüşür, harcadığınız paraya yazık olur. Kullanacağınız hediyenin özelliğine bağlı olarak logo ürünün az görünen bir yerine uygulanabilir. Veya logo uygulaması kutu/ambalaj/kutlama kartı vb. detaylarda baskın olarak kullanılabilir.

 

Kişiselleştirilmiş bir hediye özel ve değerli hissettirir…

Kurumsal hediyeniz ne kadar kişiselleştirilmiş ise etkisi de o denli yüksek olur. Ürünün kendisine, ambalajına veya yanına iliştirilen kutlama kartına kişinin isminin eklenmesi, hedef kitlenizin daha mutlu olmasını sağlarken hediyenizin de değerini artırır.
 

Hediyenizin bir kenara atılıp hızla unutulmasını istemiyorsanız…

Kurumsal hediyenizin; kişilerin ofislerinde veya evlerinde kullanabilecekleri hediyeler yahut gündelik hayat içerisinde kullanabilecekleri aksesuarlar (takı, aksesuar, fular, kravat, vb.) olması hem değerini artırır hem de görünürlüğünü. Hediyenin fonksiyonel olması ve bir ihtiyacı karşılaması, kullanım olasılığını artırır. Veya özgün ve estetik bir eser olması, kişilerin sergilemekten keyif alacakları bir tasarım olması hediyenin değerine değer katar. Kurumsal hediyeniz ne kadar özel ve benzersiz olursa, etkisi de o denli yüksek olur.
 

Sunum şekli, hediyenin kendisi kadar önemli…

Kurumsal hediyenin kendisi kadar önemli bir diğer detayın, hediyenin sunumu olduğunu unutmayın. Hediyenin sunulduğu kutu, hediye paketi, kurumsal mesajınızın yer aldığı kutlama kartı ile beraber kusursuz bir kurumsal hediye verebilirsiniz.

Yıllardır, çeşitli ölçeklerde firmalara kurumsal hediye konusunda hizmet verirken edindiğimiz tecrübelere dayanarak kaleme aldığımız bu metnin, kurumsal hediye seçimi yaparken işinize yarayacağını ümit ediyoruz. Hediye ihtiyaçlarınız için size de hizmet vermekten memnuniyet duyarız.

Daha fazla bilgi için sitemizde yer alan ürünleri ve kuruma özel tasarım çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz. Veya doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız…

Bu yazıya bir yorum yapmak ister misiniz?