Kurumsal Hediye Seçiminde İlk Adım

25/10/2016 0 Yorum Hediye Seçimi Yaparken,

Hediye seçimi her zaman zordur. Hele de kurumsal hediye seçimi yapıyorsanız, işiniz çok daha meşakkatli ve risklidir. Hediye seçimini belirleyen pek çok kriter vardır, bunların en önemli ve ilk adımı ise, kurumsal hediyenin kime verileceğidir. Çünkü hediyeyi vereceğiniz hedef kitlenin özelliklerine göre, her şeyi baştan planlamak gerekir.
 

Kurumsal Hediye Ajansı, hedef kitle gruplarına göre hediye seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları toparladı, işte hediye seçiminizi daha kolay ve etkili hale getirecek püf noktaları…
 

Kurumsal Hediye Seçiminde İlk Adım: Hediye Kime Verilecek?
 

Kurumsal hediyenin kime verileceği, hediye seçimini belirleyen başlıca unsurdur. İlk adım, hediyenin verileceği hedef kitle grubunu tanımlamaktır. Kurumsal hediye verilecek hedef kitle grubu ne kadar doğru ve net tanımlanırsa, hediye seçimi de o denli isabetli olacaktır.
 

Kurum içi mi kurum dışı mı?
 

Kurumsal hediyenin verilmesi planlanan hedef kitle kurum çalışanlarından mı oluşuyor? Yoksa bayi, müşteri, bürokrat, medya vb. kurum dışındaki çeşitli hedef kitle grupları mı?
 

Kurum içi ise…
 

Kurumsal hediye şirket çalışanlarına verilecekse;

 • Hediyenin veriliş amacı/sebebi ne? (Hoş geldin hediyesi, doğum günü hediyesi, performans ödülü, kıdem hediyesi, terfi hediyesi, proje bitirme hediyesi, parlak fikir/proje hediyesi, kadınlar günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, bayram hediyesi, doğum hediyesi, düğün hediyesi, emeklilik hediyesi, kuruluş yıldönümü hediyesi, vb…)
 • Tüm çalışanlara mı hediye verilecek yoksa belli özellikleri sağlayanlara mı?
 • Tüm çalışanlara aynı hediye mi verilecek yoksa yöneticilere farklı bir hediye mi verilecek?
 • Daha önceki hediye politikası neydi, memnuniyet nasıl, beklenti ne?
   

Kurum dışı ise…

 • Hediye ne amaçla/sebeple verilecek?
 • Hediye hangi hedef kitle grubuna verilecek? Bayilere mi, müşterilere mi, bürokratlara mı, medyaya mı, vb.?
 • Hediye verilecek hedef kitle grubunun uyması gereken bir hediye protokolü var mı?
  • Medya kuruluşu/çalışanı ise, hediye kabul ediyorlar mı? Hediye kabul ediyorlarsa, maksimum ne kadarlık bütçelerde hediye kabulleri var?, vb…
  • Bürokrata hediye verilecekse, uyulması gereken prosedürler, dikkat edilmesi gereken detaylar neler?
  • Bayilere hediye verilecekse, tüm bayilere mi yoksa en başarılı bayilere mi hediye verilecek? Bayiliğin sadece sahibine mi, yöneticilerine mi yoksa satış ekibi dahil tüm ilgili birimlere mi hediye verilecek?
  • Müşteri ise, yurt içindeki müşteri grubu mu yoksa yabancı müşterilere mi hediye verilecek? Yurt içindeki müşteri için hediyenin işe yararlılık derecesine bakılırken, yabancı müşteri için otantik, farklı ve yöresel bir hediye olması daha çok tercih edilebilir. Mevcut müşteriye mi hediye verilecek yoksa potansiyel müşteriye mi? Potansiyel müşteri ise kaybettiğiniz eski bir müşterinize mi hediye vereceksiniz yoksa yeni temas kurduğunuz bir müşteri grubu mu? Yönetici kadrosuna mı hediye vereceksiniz yoksa iletişimde olduğunuz birim yöneticilerine ve/veya çalışanlarına mı?
    

Kısacası, hediye alacağınız kitle hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, o kadar çok etkili ve kendinden bahsettiren kurumsal hediye seçimleri yaparsınız.

Kurumsal Hediye Ajansı olarak biz, bize gelen hediye önerisi taleplerinin her birine aynı özenle ve heyecanla yaklaşırız. Müşteriyi ne kadar iyi tanır ve anlarsak, o denli iyi fikirler üretiriz. Kurumsal hediye seçimi sürecinde en başarılı sonuçları da, hediye arayışında olan firma ile bizim aramızdaki verimli diyaloglar sağlıyor. Farklı, benzersiz ve anlamlandırılmış bir hediye arayışında olanlar için çok sorumuz var ve bu sorular sadece başlangıç evet ama bir o kadar da etkileyici sonuçlarımız var.

 

Özetle; kurumsal hediye seçiminde desteğe ihtiyacınız varsa, bizimle tanışın; kaygılarınızın yerine gönül rahatlığı ve seçiminizle elde edeceğiniz haklı gururu koyalım. Hemen şimdi:-) 

0212 275 26 50

Bu yazıya bir yorum yapmak ister misiniz?