Kurumsal Hediye ve Müşteri Sadakati İlişkisi

25/08/2017 0 Yorum Hediye Seçimi Yaparken,

Son 15 yılda şirket sayısı arttı, ürünler çeşitlendi, firmalar arasındaki ürün ve kalite farkı minimuma indi, müşteriyle iletişimin kuralları adeta evrim geçirdi. Tüm bunlarla beraber artan rekabet müşteriye ulaşımı daha zor ve maliyetli hale getirdi.


Araştırmalara göre yeni bir müşteri kazanmanın maliyeti mevcut bir müşteriyi elde tutma maliyetinin 5 ile 10 katı arasında değişiyor. Bu sebeple, mevcut müşteriyi korumaya yönelik çalışmalar yapmak, yeni müşteri edinmek için yapılan çalışmalar kadar önemli ve öncelikli.
 

Müşteri Sadakatinin Anahtarı Duygusal Pazarlamada
 

Günümüzün rekabetçi pazarında, daha iyi bir firma, daha iyi bir ürün, daha avantajlı fiyatlar bulunması her daim mümkün. Müşteri sadakatini sağlamanın yolu ise duygusal pazarlamadan geçiyor. Müşterinin kendini önemli ve değerli hissetmesi, olası sorunların kolayca ve hızlıca çözüleceğine inanması ve güven duyması, kuruma bağlılığını artırır.
 

Duygusal pazarlamanın en önemli araçlarından biri de, müşterinin sıkça ve doğru şekilde ödüllendirilmesi, takdir edilmesi ve birlikte çalışmaktan duyulan memnuniyetin ifade edilmesidir. Bu sebeple, kurumsal hediye uygulamaları iyi kullanıldığında müşteri sadakatinde çok önemli etkiler yaratır.
 

Kurumsal Hediye Doğru Kullanıldığında Sihirli Bir Etki Yaratır
 

Hepimiz hediye almayı severiz. Hediye almak, önemsenmek demektir, değer görmektir. Kendimizi iyi hissederiz ve bize iyi hissettiren kişi ve kurumlara duygusal olarak bağlanırız. Ancak, kurumsal hediyenin de incelikleri var ve bahsettiğimiz tüm bu pozitif etkiler ancak doğru bir kurumsal hediye uygulaması yapıldığında geçerli olur. Aksi takdirde, hem paranız boşa harcanmış olur, hem demotive olursunuz hem de müşterileriniz ile bağlarınız zayıflar.
 

Peki, müşteri sadakatinize katkı sağlayacak, müşterileriniz ile ilişkilerinizi güçlendirecek bir kurumsal hediye uygulaması nasıl olmalıdır? Başarılı bir kurumsal hediye uygulamasının püf noktaları neler?
 

İşte maddeler halinde, dikkat edilmesi gereken konular:
 

 • Öncelikle hedef kitlenin çok iyi tanınması, gerekli hallerde temel özelliklerine göre gruplandırılması gerekir. Müşteri gruplarınız ne kadar iyi tanımlanmış ise doğru bir kurumsal hediye seçimi yapmak o denli mümkün olur.
   
 • Şirketinizin müşterilere yönelik hediye politikasının belirlenmesi, doğru bir strateji çerçevesinde hareket edilmesini sağlar. Kurumsal hediye uygulamalarında tutarlılık ve süreklilik, başarının anahtarıdır.
   
 • Müşterilerinize hangi dönemlerde hediye verileceği belirlenmeli. Yılbaşı, bayram, sözleşme yenileme tarihi, doğum günleri, Kadınlar Günü, şirketinizin kuruluş yıldönümü, vb. çeşitli zamanlarda kurumsal hediye verilebilir. Hangi dönemleri kullanmak istediğinize karar vermeli ve yıllık olarak kurumsal hediye planlamanızı yapmalısınız. Ve en önemlisi, bu dönemlere karar verdikten sonra, kurumsal hediye uygulamasında süreklilik sağlamalısınız. Örneğin bir yıl doğum günü için hediye gönderip, ertesi yıl göndermemek öncesinde yaratmış olduğunuz beklenti sebebiyle hayal kırıklığı yaratır.
   
 • Eğer yıllık olarak belirlediğiniz bir konseptiniz varsa veya o yıl üzerinde durmak, öne çıkarmak istediğiniz bir konu/mesaj/ürün varsa, kurumsal hediye seçiminizi bu çerçevede yapmak, kurumsal iletişim çalışmalarınızın bütünlüğü açısından önemli bir fark yaratacaktır.
   
 • Müşteri gruplarınız ve hediye dönemleri için kurumsal hediye bütçenizi mümkün olduğunca yıllık olarak oluşturmalısınız. Bütçenizi bilmek, milyonlarca ürün seçeneği arasında kaybolmadan ve boşa zaman harcamadan hedefinize ulaşmanızı sağlar.
   
 • Kurumsal hediye seçimi, doğru bir hediye uygulamasının kilit noktasıdır. Kurumsal hediyenizi seçme işini asla son günlere bırakmayın. Belki de özel bir tasarım isteyeceksiniz ve bu iş zaman gerektirir. Veya istediğiniz ürün için yeterli stokta olmayacak ve yeniden üretimi zaman ister. Yahut aklınızda bir fikir vardır ve hayal ettiğiniz ürünü bulmanız zaman alabilir. Son dakika yapılan hediye seçimleri genelde pek de içinize sinmeyen, vermek istediğiniz mesaj ile örtüşmeyen hediyeler olur.
   
 • Kurumsal hediyenizin kendisi kadar, sunumu da önemlidir. Ürünün nasıl bir kutuda sunulduğu, markalamanın nasıl yapıldığı, nasıl bir ambalaj ile sunulacağı, varsa hediye paketinin nasıl olacağı vb. detaylar üzerinde incelikle durun. Ambalaj, içindeki ürünün kalitesini ifade eder, ne kadar iyi bir ambalajınız varsa o kadar kaliteli hediye algısı yaratırsınız.
   
 • Kurumsal hediyeniz, çift yönlü olarak çalışmalı. Hem kurumunuz ile ilişkilendirilmiş olmalı ve kurumunuzu hatırlatan, kurumunuza sempatiyi artıran bir yanı olmalı hem de hediyeyi verdiğiniz kişiye göre özelleştirilmiş olmalı. Ürünün kendisinde, kutusunda, ambalajında veya yanında sunduğunuz kutlama kartında kişinin isminin yer alması, etkisini katbekat artırır.


Özetle, etkili ve doğru kurumsal hediyelik uygulamalarıyla müşterileriniz ile bağlarınızı kuvvetlendirebilir ve müşteri sadakati sağlayabilirsiniz.

Kurumsal hediye konusunda desteğe ihtiyacınız varsa, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bu yazıya bir yorum yapmak ister misiniz?