Müşteriniz İçin Kurumsal Hediye Seçimi Yaparken…

08/11/2016 0 Yorum Hediye Seçimi Yaparken,

Hediye seçimi her zaman zor ve meşakkatlidir, hele de müşterileriniz için kurumsal hediye seçimi yapıyorsanız... Biz de sizin için, işinizi kolaylaştıracak ve kurumsal hediye seçimini keyifli hale getirecek püf noktaları toparladık. İşte, kurumsal hediye seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar…

 

Müşterileriniz, velinimetiniz… Hele de, rekabetin çok yoğun hale geldiği günümüzde birbirine benzeyen kalitede ve fiyatlarda pek çok rakip ile savaşmak zorunda iken… Müşteriniz bugün, her zaman olduğundan çok daha değerli ve müşteri sadakati, en önemli yatırım aracı…

 

Yeni yıl, kuruluş yıldönümü vb. dönemler, müşterilerinize kendinizi anlatmak, hatırlatmak ve onlarla bağlarınızı kuvvetlendirmek için harika fırsat dönemleridir. Sizi hep hatırlatacak ve farkınızı gösterecek bir hediye vermek için en uygun dönemleri çok iyi değerlendirmek gerekir. Ancak, kurumsal hediye verirken dikkat edilmesi gereken noktalar var, bu detaylara gösterdiğiniz özen, kurumsal hediyeye ayırdığınız bütçeyi size katbekat geri getirir.
 

Müşteriniz İçin Kurumsal Hediye Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

1. Önce Listelerinizi Hazırlayın.

Müşterilerinize vereceğiniz hediyeleri aramaya başlamadan önce, hediye vermeyi düşündüğünüz kişileri listeleyin. Sadece en çok satış yaptığınız firmalara mı hediye vereceksiniz yoksa tüm müşterilerinize mi? Sadece firma sahiplerine mi hediye vereceksiniz, yoksa iletişimde olduğunuz tüm yöneticilerine mi? Müşteri temsilcisi, satış temsilcisi, vb. kademelerdeki çalışanlara da hediye verilecek mi? Sadece mevcut müşterilerinize mi hediye vereceksiniz yoksa potansiyel müşterilerinize de hediye planlıyor musunuz? Eskiden müşteriniz olan ama şu anda sizinle çalışmayan firmalarla yeniden iletişim kurmak için de iyi bir fırsat…

 

2. Listenizdeki İsimleri Önem Derecesine Göre Kategorilendirin.

Listelerinizi belirledikten sonra, her bir ismi, işletmeniz için taşıdığı önem derecesine göre oluşturacağınız kategorilere ekleyin. Eğer zaten önceden hazırlanmış listeleriniz varsa, hediye arayışına girmeden önce bu listeyi ilgili birimlerle paylaşıp güncellemenizde fayda olacaktır.

 

3. Hediye Bütçenizi Belirleyin.

Listelerinizi hazırladıktan sonraki en önemli adım, hediye alımı için ayıracağınız bütçenin belirlenmesidir. Çalıştığımız pek çok firma müşterilerini öncelik derecelerine göre kategorilendirir ve bütçesini bu kategorilerin önemine göre paylaştırır. En değerli müşterileriniz için VIP kurumsal hediyeler tercih etmelisiniz. Seçeceğiniz kurumsal hediye ne kadar özel, başka yerde bulunmayan veya temin etmesi zor bir ürün olursa, değeri de o denli artar.  Öncelik değeri azaldıkça, kurumsal hediye için ayrılan birim bütçe de düşmelidir. Özellikle yönetici kadrosundaki müşterilerinize plastik kalem, takvim veya ajanda gibi sıradan promosyon malzemeleri vermek sadece kaynak kaybıdır. En düşük bütçe ayırdığınız müşteri grubunuz için bile alacağınız hediye hiç olmasa özel bir tasarım, kullanışlı ve şık, farklı bir ürün olmalıdır ki harcadığınız bütçe yerini bulsun.

 

4. Firmanız İçin Bir Kurumsal Hediye Hafızası Oluşturun.

Müşterilerinize vereceğiniz kurumsal hediyelerde tekrara düşmemek için, bir kurumsal hediye hafızası oluşturun. Ne zaman, hangi müşterilere, ne hediye edilmiş gibi temel bilgileri kayıt altına alın. Böylece, yeni kurumsal hediye alımı sırasında tekrara düşmemiş olursunuz. En çok hangi hediyelere pozitif dönüş aldığınızı da kayıt altına alırsanız, yeni kurumsal hediye seçiminde daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

5. Kurumsal Hediye Stratejinizi Belirleyin.

Müşterilerinize vereceğiniz kurumsal hediyelerde bir strateji belirlemeniz, hediyeye ayırdığınız kaynağın verimliliğini artırır. Hediye vermiş olmak için hediye vermek, çoğu zaman boşa para harcamaktır. Müşterinizde nasıl bir etki yaratmak istediğinize bağlı olarak kurumsal hediye stratejinizi belirleyebilirsiniz. Örneğin “yenilikçi firma” algısını kuvvetlendirmek mi istiyorsunuz, yoksa “sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden bir firma” algısı mı yaratmayı hedefliyorsunuz, amacınız sizi sık sık hatırlamalarını mı sağlamak? Temel hedefiniz neyse, kurumsal hediye stratejiniz de buna hizmet etmeli. Belli bir kurumsal hediye stratejisi çerçevesinde hareket eden kimi şirketler sadece özel tasarım hediyeler vererek farklarını ortaya koyarlar, kimi sadece prestijli VIP hediyeler verir, kimi kendi içinde devamlılığı olan koleksiyon niteliğinde hediyeler verir. Siz de kurumunuzun faaliyet alanına, sektördeki konumunuza ve yaratmak istediğiniz algıya göre bir kurumsal hediye stratejisi belirleyin. Tüm kurumsal hediye alımlarınızı bu strateji doğrultusunda yapın, böylece hediye bütçenizi çok daha verimli ve etkili kullanın.

 

6. Kurumsal Hediye Seçiminde Profesyonel Destek Alın.

Müşterilerinize verdiğiniz kurumsal hediyeler, marka itibarınızın önemli göstergelerinden biridir. VIP hediye ve kurumsal hediye konusunda uzun yıllardır Türkiye’nin önde gelen firmalarına hizmet veren firmamız, konseptinizi, bütçe ve adet bilgilerinizi baz alarak size özel tasarım hediye önerileri hazırlar, hediyelerinizle fark yaratmanızı sağlar. Daha fazla bilgi için 0212 275 26 50.

Bu yazıya bir yorum yapmak ister misiniz?