Sadık Müşteri Altın Değerinde

30/10/2013 0 Yorum Hediye Seçimi Yaparken,Kuruma Özel Tasarım Hediye,Kuruma Özel Takılar,

Her şeyin hızla değiştiği, seçeneklerin çok arttığı, ürün/hizmet özellikleri ve fiyat aralıklarının çok benzer hale geldiği günümüzde, hala sizinle çalışmaya devam eden müşteri, altın değerindeki müşteridir. Peki, müşterilerimizin sadakatini nasıl sağlayabiliriz?

 


Müşteri Sadakati Neden Değerlidir?
 

Müşteri sadakati, en genel anlamıyla; müşterinin seçim hakkı olduğunda, aynı şirketten hizmet/ürün satın almaya devam etmesi halidir.
 

Müşteri sadakati; satışlarda istikrar sağlar ve “mutlu müşteriler” yeni müşteriler kazanmayı kolaylaştırır.
 

Sadık bir müşteriye hizmet sunmak ve satış yapmak daha az maliyetlidir. Üstelik mevcut müşterileri korumak verimli çalışmayı da beraberinde getirir. Çünkü yeni müşteri kazanmak, mevcut müşteriye satış yapmaktan en az beş kat daha fazla zaman, enerji ve para harcamayı gerektirir.
 

Müşteri Sadakati Sağlamada Duygusal Pazarlamanın Rolü
 

Öte yandan, rekabet koşullarının çok zor hale geldiği ve müşteri sadakatini sağlamanın mucizeye dönüştüğü bir devirde yaşıyoruz. Sunduğumuz ürün veya hizmetin benzersiz kalabilmesi neredeyse imkansız. En iyi ürünü geliştirmiş veya en farklı hizmeti yaratmış olsak da, rakiplerin bunu kopyalama ve hemen hemen birebir üretme süreci çok kısalmış durumda. Fiyat rekabeti ise karlılığı önemli oranda düşürüyor. Kısacası, teknik anlamda farklılaşmak ve müşterilerin tercih ettiği bir firma olmak artık çok zor. İşte, bu zorluğu aşmanın yolu da, duygusal pazarlamadan geçiyor.
 

Yani, müşterinizin kalbinde bir yer edinmeniz gerekiyor. Sizi sevmesi, size güven duyması gerekiyor. Çünkü ancak o zaman; rakibiniz aynı hizmeti daha ucuza satıyor olsa bile, sizi tercih eder. Rakibin sunduğu ürün, sizin ürününüzden azcık daha iyi olsa bile, sizi tercih eder. Ürün veya hizmette zaman zaman küçük aksamalar yaşansa bile, sizi tercih eder.
 

Peki, Müşterinizin Sizi Sevmesini Nasıl Sağlarsınız?
 

Aslında çok kolay. Çünkü müşterinizin sizi sevmesi ile arkadaşınızın sevmesi, temelde aynı gerekçelere dayanır. Arkadaşınız sizi sever çünkü size ihtiyaç duyduğunda yanında olursunuz, onu dinlersiniz, anlamaya ve yardım etmeye, sorununa çözüm bulmaya çalışırsınız. Arkadaşınız sizi sever çünkü samimiyetinize inanır, size güvenir, yanınızda kendini değerli ve özel hisseder.
 

Müşterinin de beklentisi budur. Hizmetinizle ilgili bir sorun yaşadığında bunu dinleyeceğinize ve çözmeye çalışacağınıza inanmak ister. Ona en iyi seçenekleri sunduğunuzu, onun işini kolaylaştırmaya ve daha iyi hale getirmeye çalıştığınızı görmek ister. Kandırılmadığına ve değer gördüğüne inanmak, kendini özel ve önemli hissetmek ister.
 

Kurumsal Hediyeler Müşteri Sadakatini Nasıl Etkiler?
 

Müşteri bağlılığını sağlayan önemli etkenlerden biri, iyi duygular yaratan deneyimlerdir. Bunun bir yolu da, kurumsal hediyelerdir. Herkes hediyeyi sever. Yılbaşı, kuruluş yıldönümü, davet ve kutlamalar, sözleşme yenilemeleri, doğum günleri, anne-baba olma, vb. dönemler, müşterilerinizde güzel duygular yaratacak hediyeler vermek için iyi fırsatlardır.
 

Sonuç olarak; iş hayatı profesyonel ilişkilerin olduğu, resmi ortamlardır. Ama iş hayatının içindeki insanlar da, “insan”dır. Değer görmek, fark edilmek, önemsenmek isterler. Kararı da, hisleriyle verirler.
 

Kurumsal hediyeler, ne kadar özelleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş ise o denli değerlidir. Size gelen hediyeleri düşünün mesela, en çok hangisi sizi mutlu etmişti? Hangisini hatırlıyorsunuz? Hangisinden arkadaşlarınıza da bahsetmiş, keyifle anmıştınız? Sizi şaşırtan, heyecanlandıran, duygulandıran bir hediyeydi, değil mi? Güzel bir duygunuzu harekete geçirmişti…
 

İşte, kurumlara özel üretilen takı ve aksesuarlar; sıradanlıktan uzak ve duygulara yakın hediyeler isteyen kurumlara özel bir uygulamadır. Sürünün dışına çıkan, klişelerden haz etmeyen kurumlara özel. Yaratıcı, eğlenceli, özgün, değerli… “Sizi önemsiyoruz”, “Bizim için çok değerlisiniz”, “İyi ki varsınız” demenin keyifli yolu… Her daim gülümseyerek hatırlanacak tatlı bir anı, ölümsüz bir hediye… Altın değerindeki sadık müşterilerinize, altın değerinde iz bırakacak hediyeler…
 

Kurumsal takı ve aksesuarlar ile ilgileniyorum diyorsanız, daha fazla bilgi için bu adresi ziyaret ediniz…

Bu yazıya bir yorum yapmak ister misiniz?